Program

You can also download the program as PDF.

Monday, 16th June - Conference Day 1

Time    
8:30 Registration  
9:30 Welcome  
9:45 Keynote I: ArcGIS Server: A platform for geospatial services
Ismael Chivite, ArcGIS Server product manager, ESRI.
10:30 Coffee Break  
11:00 Session 1: Applications session chair: Jon Skøien
 
  1. Luis Samaniego and András Bárdossy:
    Characterizing the Spatial Variability: examples from the Earth and Mars
  2. Michael Bauer, Volker Coors, Thorsten Schulz and Alexander Zipf:
    On the utilization of 3D city models for mobile navigations systems
  3. Dirk Ahlers, Susanne Boll and Daniel Wichmann:
    Virtual signposts for location-based story-telling
  4. Roland König, Ralf Neugebauer, Jürgen Biermann, Theodor Gervens, Marcus Bertling and Daniel Kümper:
    Cordoning of a Danger Zone
 
12:30 Lunch Break
14:00 Session 2: Geospatial Web Services (WPS) 1 session chair: Dan Cornford
 
  1. Edward Nash:
    WPS Application Profiles for Generic and Specialised Processes
  2. Andreas Donaubauer, Tatjana Kutzner and Florian Straub:
    Towards a Quality Aware Web Processing Service
  3. Bastian Schäffer:
    Towards a Transactional Web Processing Service (WPS-T)
 
15:30 Coffee Break and Poster Session
16:00 Session 3: Geosensor Networks session chair: Mohamed Bishr
 
  1. Kathrin Poser, Heidi Kreibich and Doris Dransch:
    Humans as Sensors: Assessing the quality of information from the public for rapid flood loss estimation
  2. Alexander C. Walkowski:
    On GeoSensor Network optimization using a model-based approach
  3. Daniela Ballari, Miguel Angel Manso-Callejo and Monica Wachowicz:
    The Interoperability of Wireless Sensor Networks
 
19:00 Dinner at Scala Restaurant

Tuesday, 17th June - Conference Day 2

Time  
9:00 Keynote II: Uncertainty: the key to interoperable geospatial processing?
Dr. Dan Cornford, Senior Lecturer in Computer Science at Aston University.
9:45 Coffee Break
10:00 Session 4: Semantic Interoperability and Web 2.0 session chair: Thomas Bartoschek Session 5: Geostatistical Applications and Real-Time Geostatistics session chair: Alexander Walkowski
 
  1. Theodor Foerster, Javier Morales and Jantien Stoter:
    A Classification of Generalisation Operators Formalised in OCL
  2. Chamseddine Zaki, Myriam Servières and Guillaume Moreau:
    An ontology-based model for representing evolution of both data and semantic in GIS
  3. Daniele Casciello, Francisco Rivas and Åke Sivertun:
    Integration of remote sensed images and semantic based Descriptors for Hazards and risks management
  4. Fabian Wilske:
    Approximation of Vague Regions Using Collaborative Tagging Systems
  1. S.J. Melles, J. Beekhuizen, S. de Bruin, G.B.M. Heuvelink, A. van Dijk and C.J.W. Twenhofel:
    Optimizing monitoring networks for contaminant dispersion.
  2. Jorge de Jesus, Paul Hiemstra and Grégoire Dubois:
    Web-based geostatistics using WPS
  3. Tonio Fincke, Victor Lobo and Fernando Bação:
    Visualizing self-organizing maps with GIS
  4. Jon O. Skøien, Olivier Baume, Edzer J. Pebesma and Gerard B. M. Heuvelink:
    Automatic detection and correction of heterogeneities between networks
12:00 Lunch Break
13:30 Keynote III: The Benefits of Open Standards - How to Engage with OGC
Martin Klopfer, Manager of International Geospatial Services Institute GmbH.
14:15 Session 6: Geospatial Web Services (WPS) 2 session chair: Stephanie Melles
 
  1. Bastian Baranski:
    Grid Computing Enabled Web Processing Service
  2. Johannes Brauner:
    Providing GRASS with a Web Processing Service Interface
  3. Zekeng Liang, Stefan Poslad and Dejian Meng:
    Adaptive Sharable Personalized Spatial-Aware Map Services for Mobile Users
 
15:45 Coffee Break and Poster Session
16:15 Session 7: Spatial Data Infrastructures session chair: Antonio Krüger
 
  1. Thomas Brinkhoff, Christof Lindenbeck and Jürgen Weitkämper:
    Interoperable Data Processing by Mobile Geospatial Applications
  2. Farhad Samadzadegan, Amin Alvand and Sara Saeedi:
    Design and Implementation of a Service Oriented Geospatial Portal for Disaster Risk Management
  3. Ulrich Boes and Raina Pavlova:
    Is there a Future for Spatial Data Infrastructures?
 
17:45 Awards and Closing  
18:30 Guided City Tour (2h) meeting point at the old townhall Football match

Wednesday, 18th June - Tutorials Day

Time    
9:00 Tutorial 1: Geoprocessing in GRID Computing Tutorial 2: Geosensor networks
  Bastian Baranski
Patrick Maué, GDI-Grid.de
Simon Jirka, OSIRIS FP-6 EU Project
Johannes Echterhoff, Contributor to OGC SWE Specifications
Alexander Walkowski, Contributor to OGC SWE Specifications
Thomas Everding, 52°North SWE Developer
Christoph Stasch, 52°North SWE Developer
12:00 Lunch Break  
13:30 Tutorial 3: Web processing with OGC WPS Specification Tutorial 4: OpenstreetMaps: process and prospects
  Theodor Förster, Leading Developer, 52n WPS Steve Coast, Chairman, OSM Foundation